- Vypredané
- Vypredané
V oblasti Dubníka, v severnej časti Slanských vrchov na východnom Slovensku, sa nachádzajú staré opálové bane, ktoré sú svetoznámym ložiskom najkrajšieho európskeho drahokamu – drahého opálu. Až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí bol Dubník jedinou lokalitou jeho ťažby na svete. Banská činnosť sa rozvinula najmä v rokoch 1845 až 1880, v ktorých mala nálezisko v nájme rodina Goldschmidtovcov z Viedne. Najväčší doteraz známy drahý opál bol však nájdený v roku 1771 na povrchu. Vážil 607 gramov a dostal meno Harlekýn. Ťažba opálu skončila v roku 1922 a neskoršia snaha o jej obnovenie nebola úspešná. Pokusy o obnovenie ťažby sa realizujú aj v súčasnosti.
Rozsiahle banské diela sa stali zimoviskom 16 druhov netopierov a predstavujú najvýznamnejšie známe zimovisko netopiera brvitého na Slovensku. Dubnícke bane boli v roku 1964 vyhlásené za chránené nálezisko, ktoré bolo v roku 1996 prekategorizované na chránený areál. Od roku 2004 sú Dubnícke bane územím európskeho významu.
Lícna strana:
Na líci mince je zobrazený historický Izabelin náhrdelník osadený dubníckymi opálmi. Na pozadí je doplnený siluetou netopiera, pre ktorého sú Dubnícke bane významným zimoviskom. V spodnej časti mincového poľa je štátny znak Slovenskej republiky a nad ním je letopočet 2014. V ľavej časti mincového poľa je v opise názov štátu SLOVENSKO.
Rubová strana:
Na rube mince je zobrazená silueta netopiera vo vnútornom prostredí bane. V spodnej časti je vchod do štôlne Jozef, ktorý je charakteristický pre Dubnícke bane. V hornej časti mincového poľa sú v opise nápisy NÁLEZISKO OPÁLOV a DUBNÍCKE BANE. Štylizované iniciálky mena a priezviska autorky výtvarného návrhu mince Márie Poldaufovej „MP“ a značka Mincovne Kremnica sú umiestnené pri spodnom okraji mince.
Tabuľka vlastností
Vaše hodnotenie nie je možné odoslať
Nahlásiť komentár
Správa odoslaná
Váš podnet nie je možné odoslať
Napíšte svoju recenziu
Recenzia bola odoslaná
Vašu recenziu nie je možné odoslať
check_circle
check_circle